12 Ağustos 2013 Pazartesi

HAYDİ AŞAMA AŞAMA STİLİMİZİ BULMAYA GİDİYORUZ ;)  HAYDİ AŞAMA AŞAMA STİLİMİZİ BULMAYA GİDİYORUZ ;)


Tarzınız konusunda kafanızda soru işaretleri ve şüpheler varsa, dolabınızdaki (yığınla) giysinin bir işe yaramadığını düşünüyorsanız, sabahları peş peşe dört beş kıyafet değiştirip sonuçtan yine de memnun olamıyorsanız, alışverişte satın aldıklarınıza sonradan hayretler içinde bakıyorsanız, uzun lafın kısası, sıkıcı bir dolaba ve giyim tarzına sahip olduğunuza inanıyorsanız harekete geçmenin zamanı gelmiş demektir. 


Üstelik bu durumu değiştirmek için mistik ve zor bir plan uygulamanız da gerekmiyor. Sizi alelade bir görüntüden uzaklaştıracak bir tarz değişikliği için gerekli adımlar şunlar:)

ELEME AŞAMASI

İşe memnuniyetsizliğinizin, hatta mutsuzluğunuzun kaynağından başlayın, yani dolabınızdan!

 Önce dolaptaki tüm parçaları gruplayın: Tişörtler, jeanler, bluzlar... Her yığından artık kesinlikle giymediğiniz, size dar/küçük gelen veya giydiğinizde kendinizi kötü hissettiğiniz parçaları ayırın. 

Ve asıl önemlisi, elemeyi geçenleri dolaba geri yerleştirirken eksiklerinizi not edin. Örneğin, çok jean, fakat hiç eteğiniz veya elbiseniz yoksa bu önemli bir boşluk (ve çözümün kendisi) olabilir.

 Veya seçiminizi hep koyu renklerden yana yaptığınızı (ya da iki-üç renkle sınırlı kaldığınızı) düşünüyorsanız büyük ihtimalle yapmanız gereken şey dolabınıza biraz daha renk katmak. Dahası, kendinize en çok yakıştırdığınız veya giydiğinizde iltifat aldığınız kıyafetlerin sayısını da artırabilir, yani bunlardan dolabınıza ilaveler yapabilirsiniz.YAŞAM TARZI EŞİTTİR GİYİM TARZI

Yaşam tarzınız giyim tarzınızla ilgili önemli bir detay. Dolabınızı ve giyim tarzınızı güncellerken bunu da göz önünde bulundurmanız lazım. 
Eğer banka gibi resmi kıyafetler gerektiren bir işte çalışmıyorsanız, alışverişe çıktığınızda, pantolon ceket veya etek-ceket gibi seçeneklerin cazibesine kapılmayın. 

Veya çok sık davetlere gitmediğiniz halde minik gece çantası gibi parçalara fazla yatırım yapmayın. 

Satın aldığınız her şeyi sık ve severek giyeceğinizden ve seçtiğiniz her şeyin yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olmalısınız.


DAHA İYİSİNİ YAPABİLECEĞİNİZE İNANIN 

Madem bunu göze aldınız, kendinizi ve dolabınızı güncellemeniz gerektiğine inandınız, kıyafetlerinize ve sık sık yaptığınız kombinasyonlara eleştirel gözle bakmayı deneyin.

Sıkıcı bir dolabı siz oluşturduğunuza göre, ondan kurtulmak da yine sizin elinizde. Üstelik size uygun bir tarzda, şık, pratik ve yeni bir dolap düzenlemek çok eğlenceli bir sürece dönüşebilir.


KENDİNİZİ EĞİTİN

Nasıl mı? Moda dergilerini, gazetelerdeki moda haberlerini düzenli takip edin, beğendiğiniz kıyafet ve kombinasyonların sayfalarını ayırın, internette moda ile ilgili sayfaları sık sık inceleyin, modacılar en son neler yapmış merak edin, mağazaların vitrinlerine alıcı gözle bakın, çok beğendiğiniz şeyler olduğunda bunları not edin, kısaca etrafınızdaki kaynaklardan tüyolar alın.


ÖLÇÜLERİNİZİ BİLİN

Tüm dünya Fransız kadınlarının çok şık olduğunu kabul ediyor. Peki, bu kadınların en önemli sırı ne biliyor musunuz? Vücutlarına iyi oturan, doğru ölçülerdeki kıyafetleri taşımaları. 
Yani, pantolonunuzun paçaları size kısa geliyorsa, eteğinizin beli bol, bluzunuzun kolları gereğinden uzun ise, renk veya kesim ne kadar güzel olursa olsun üzerinizde kötü durur. 
Aman dikkat: Tamamen yanlış beden bir kıyafeti çok beğendiğiniz için satın alıp onu kendi ölçülerinize uygun hale getirmeye çalışmak da zor ve gereksiz. Bu ancak ufak tefek müdahalelerle düzeltilebilecek parçalar için geçerli.


BELKİ DE EKSİK OLAN BUAksesuvarlarla aranız nasıl? Aksesuvar sadece çanta veya ayakkabı değil, çok daha “kalabalık” bir alan. 


Mesela kemer veya küpe takmak çok umurunuzda değilse, bileğinizde her zaman sadece kol saati varsa, dolabınızdan ve tarzınızdan sıkılmış olmanız çok anlaşılır bir şey.

 Değişlik aksesuvarları hayatınıza katmanız, nasıl ve ne zaman kullanacağınızı bilmeniz size artı puanlar kazandıracaktır.SAÇ VE MAKYAJTarzınızı sıkıcı olarak tanımlıyorsanız, bunun kıyafetlerle bitmediğini bilin. Aynaya baktığınızda gördüklerinizden memnun değilseniz, saç şeklinizin ve (yaptığınız veya yapmadığınız) makyajınızın da bunda payı olabilir. 

Düne kadar hiç yapmazken aniden full makyaj yapmaya başlamanız ya da saçınızın şeklini veya rengini tamamen değiştirmeniz büyük bir risk olabilir. Bu konuda yapacağınız bir-iki ufak değişiklik bile büyük etki yaratabilir.
 

RENK OYUNU

Dolabınız sıkıcı ise büyük ihtimalle bazı renklerden ve renk kombinasyonlarından hep uzak duruyorsunuz. Oysa size yakışan ve kullanabileceğiniz birkaç yeni rengi hayatınıza katmanız tarzınızda harikalar yaratabilir.
 Genelde siyah, beyaz ve benzeri tonlarda giyiniyorsanız biraz daha deneysel bir şeyler yapma zamanı gelmiş demektir. Hatta daha fazlasını yapın, desenleri de hayatınıza katın. Bu sezonun trendi ekose bir etek, ayakkabı veya desenli çoraplar hiç ummadığınız kadar çok iltifat almanıza neden olabilir. Renk ve desen konusunda risk almışken, farklı kesim ve modelleri de ihmal etmeyin.


 Örneğin etek seviyorsanız hep aynı modellerde takılı kalmaktan vazgeçin, seçimleriniz konusunda biraz daha cesur olun. Kısaca, alışveriş yaparken ve giyinirken eğlenmesini bilin.

ÖRNEK ALIN

Her türlü imkana sahip olduğunuz halde bir türlü şık olamadığınızı veya tarz giyinmediğinizi düşünüyorsanız kendinize örnek alacağınız birini seçin. 

Bu gibi durumlarda çoğunluk hep Audrey Hepburn, Grace Kelly ve Kate Moss gibi görünmek istediğini dile getirir fakat bunlar gerçekten çok iddialı, uç örnekler.
Onlarınki gibi vücuda sahip olsak bile işimiz çok zor, çünkü bu isimler moda ikonu unvanlarını bundan çok daha fazlasına, ince zevklerine, akıllıca seçimlerine, kendilerini ve vücutlarını iyi tanımalarına, giyim konusundaki yeteneklerine veya neredeyse sınırsız imkanlarına borçlular. Çok daha ulaşılır/gerçekçi örnekleri ele alın. Mesela bu, giyim tarzını çok beğendiğiniz bir arkadaşınız olabilir. Çözüm onun tarzını bire bir taklit etmeniz değil. Ondan ilham almanız yeterli.
MODA KURBANI OLMAYIN

Dolabınızı ve tarzınızı güncellemeniz yenilikleri körü körüne takip edip moda kurbanına dönüşmeniz anlamına gelmiyor. Giyim tarzınızı değiştirmek için kendinizi sıfırdan yaratmanız, şimdiye kadar giydiğiniz her şeyden kurtulup sıfırdan bir dolap oluşturmanız fazla riskli olabilir. 


Daha yumuşak bir geçiş yapın: Her sezon size yakışan birkaç moda parça satın alarak trende ayak uydurun.
 Akıllı alışveriş yapmak da bu işin önemli bir parçası. Alışverişle hazırlıklı çıkın; yani ne almak istediğinizi önceden düşünün, keyfi olarak, öylesine bir şeyler satın almaktan vazgeçin.


Tüm bunları dikkate alarak kendimize yeni bir stil oluşturabiliriz..Tek yapmamız gereken hemen harekete geçmek ;)

SNAPCHAT : mervegucluu1

https://www.instagram.com/mervegucluu/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder